kolumny elewacyjne

Kolumny elewacyjne i ciesz się swoim pałacem

Kolumny zawdzięczamy architekturze starożytnej Grecji i Rzymu. Swoim pradawnym, do dziś stojącym poprzedniczkom, nowożytne filary zawdzięczają swoje nazwy i kształty. Był to element, który spełniał kilka funkcji jedną z nich była oczywiście rola dekoracyjna. Zastosowanie kolumn podnosiło atrakcyjność budynku i często były głównym motywem przewodnim. Wraz z upływem czasu i zwiększeniem się popularności tego elementu w architekturze z powodzeniem stosuje się takie rozwiązania we współczesnym budownictwie. Style i rozmiary kolumn uległy zmianom wraz z mijającymi epokami wpasowując się w ich charakter. Ale były obecne w przekroju wszystkich stylów w późniejszej architekturze, zaczynając od czasów starożytnych gdzie mają swój początek kończąc na czasach dzisiejszych. W obecnym okresie ludzie chętnie sięgają po filary w budownictwie jednorodzinnym. Gdzie umieszcza się kolumny na froncie przed drzwiami wejściowymi tworząc estetyczne zadaszenie ganku. Takie rozwiązanie nawiązuje do stylu dworkowego, który ostatnimi czasy jest coraz bardziej popularny.

Elementy te składają się z trzech podstawowych elementów. Podstawa inaczej baza czy dolna część, środek czyli trzon a ostatnim elementem jest zwieńczenie czyli głowica na której wspierane są belki konstrukcyjne. Z czasem zaczęły pojawiać się także łuki.
Podstawa tradycyjnej kolumny jońskiej składała się z przynajmniej trzech pierścieni, a jej głowica po dwóch stronach posiadała ślimakowate skręty, na niej zaś spoczywała kwadratowa płyta.

kolumny elewacyjne
kolumny elewacyjne

Kolumny elewacyjne tradycyjna ozdoba elewacji

W sztukaterii kolumny elewacyjne mają wygląd nieco bardziej uproszczony i są wykonane ze styropianu wzmocnionego masą tynkową. Jeśli chcemy się zabrać za montaż, musimy upewnić się że powierzchnia elewacji jest sucha i gładka, bez żadnych nierówności. Możemy wtedy pacą nanieść klej wysokoplastyczny do klejenia styropianu. Całość profilu dociskamy. Klej musi schnąć około 10 godzin. Wolne przestrzenie wypełniamy zaprawą elastyczną, stosowaną w systemie dociepleń.

Całość nadaje naszemu domowi wyglądu małego pałacu. Taka elewacja przyciąga spojrzenia i jest dumą dla właściciela domu. Kolumny elewacyjne są niezwykle trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli chcemy zafundować sobie taką elegancką elewację w stylu greckim, warto zamontować filary.