Sztukateria

Sztukateria – ciekawe pomysły na elewację

Sztukateria w wykończeniu elewacji budynku to niezwykle ważny etap prac budowanych. To właśnie elewacja będzie miała największy wpływ na wygląd domu, a więc także na to, czy będziemy z niego zadowoleni. Szeroka gama produktów sztukaterii elewacyjnej pozwoli wybrać odpowiednie wzory. Dzięki temu każdy może znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie i swojego domu.

Wystarczy wykorzystać kilka stosunkowo prostych elementów, żeby elewacja nabrała ozdobnego charakteru. Najlepiej decydować się na klasyczne, stonowane elementy, które będą uniwersalne i dopasowane do różnych rodzajów architektury. Do klasycznych rozwiązań należą na przykład gzymsy, jest to jeden z najpopularniejszych elementów sztukaterii elewacyjnej, które montuje się przede wszystkim nad oknami. Oprócz okien sztukaterią możemy ozdobić również drzwi wejściowe, które przecież również powinny prezentować się w atrakcyjny sposób wszystkim gościom.

Sztukateria – ciekawe pomysły na elewację

Sztukateria – ciekawe pomysły na elewację
Sztukateria – ciekawe pomysły na elewację

Bardzo popularnym elementem elewacji są tak zwane bonie, które powodują złudzenie efektu żłobienia na narożnikach. Sztukateria ta była bardzo popularna w czasach antycznych, lecz z biegiem czasu popadła w zapomnienie. Dzięki boniowaniu bryła budynku staje się bardziej wyrazista, może także w ten sposób podkreślić jej interesujący kształt. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala na wykonanie boniowania w szybki i prosty sposób także wykończeniu całej elewacji – w tym celu montuje się gotowe elementy, na przykład wykonane ze styropianu. Zastosowanie boni elewacyjnych spełnia również rolę zabezpieczającą chroniąc krawędzie budynku przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem z dziedziny sztukateriipanele elewacyjne. Jest to forma, która pozwoli nam w oryginalny sposób odmienić bryłę budynku. Zastosowanie paneli elewacyjnych daje nam możliwość zamiany zwykłej powierzchni budynku w ciekawą i unikalną formę elewacyjną, która wyróżni twój dom na tle innych budynków. Na takie elementy sztukaterii można zastosować farbę elewacyjną, która pozwoli nam uzyskać pożądany efekt wizualny. Dzięki szerokiej gamie wzorów i możliwości nadania indywidualnego charakteru poprzez zastosowanie dowolnie wybranego koloru farby, na tak nowoczesny element sztukaterii decydują się również właściciele leciwych budynków takich jak kamienice.